مود یا ماد چیست؟ پاسخی کاملا تشریحی

معنی مود چیست؟

مود چیست و چرا ما از این کلمه برای برخی بازی ها استفاده می کنیم.؟

توضیح کوتاه

به طور خلاصه به تغییراتی که در بازی ها برای افزایش برخی مقادیر یا رفع بعضی خطا ها و ارتقا محیط بازی توسط افرادی غیر از سازنده اصلی بازی صورت می گیرد، مود یا ماد(مهندسی معکوس) بازی می گویند.

مود چیست؟

در فرهنگ لغات معانی مختلفی برای این کلمه وجود داره اما، ما می خواهیم معنی کلمه Mod که در بازی های اندرویدی و کامپیوتری شنیدیم رو بدونیم. :))

این کلمه به انگلیسی مخفف ( modification ) به معنای تغییر است.

فرق مود و هک چیه؟

توی Mod ما فقط مقادیر بازی خودمون رو دستکاری میکنیم و به بقیه کاربرا یا روند کلی بازی کاری نداریم، اما هک کردن اینطور نیست مثلا کسی به سرور های بازی نفوض میکنه و اطلاعات کل یا بخشی از بازیکن ها رو تغییر میده یا اطلاعات(رمز یا شناسه کاربری و..) رو استخراج میکنه.

ما در دو صورت کلی از مود ها استفاده می کنیم که هر کدوم رو در پایین توضیح دادم.

Mod-For-Android

مود ها در بازی های اندروید

در اندروید معمولاً کسانی که قادر به باز نویسی کدها هستند دست به مود کردن بازی ها میزنند، اکثر تغییراتی که می توان در فایل های تغییر یافته اندرویدی دید:

  • بینهایت شدن پول
  • حذف تبلیغات آزار دهنده
  • رفع برخی باگ ها و خطاهای کدنویسی شده
  • تغییر دادن در روند بازی(مثلا کم نشدن جان و…)

امروزه در بیشتر وبسایت های بزرگ دو نسخه از هر بازی اندرویدی ارئه میشود، اول نسخه اصلی و دوم نسخه مود شده.

Mod-in-pc

مودها در بازی های کامپیوتری

در بازی های کامپیوتری و یا حتی کنسول هایی مثل Ps4 یا xbox مود ها با اندروید فرق خیلی زیادی ندارند اما نحوه کار کرد هر دو هم یکی نیست.!

در اندروید همونطور که گفتم یک نسخه که کلا تغییر کرده رو دانلود و نصب می کنیم، اما در کامپیوتر و کنسول ها باید مود ها رو به صورت دستی دانلود و در فایل بازی قرار بدیم :/

طرز کار این تغییرات در بازی های کامپیوتری به شکلی که مثلا ما با کد نویسی و یا افزودن یک مود به بازی Gta ماشین ایرانی پراید رو در بازی ظاهر می کنیم، یا شاید هم قدرت کاراکترمون رو افزایش بدیم. :))

بیشترین تعداد Mod ساخته شده تا امروز برای سری بازی های GTA است که می توان گفت رکورد دار هم هستند.


جمع بندی

فراموش نکنید که مهندسی معکوس با هک کردن زمین تا آسمان فرق دارد، هک کردن معنی خاص و پلید خود را دارد که با Mod کردن قابل مقایسه نیست.

در کل ما از مهندسی معکوس برای لذت بردن هر چه بیشتر از بازی های مورد علاقه مان استفاده می کنیم، ما در وبسایت بازی مود  مفتخریم که اولین مارکت مود فارسی زبان و ایرانی باشیم تا جدید ترین و با کیفیت ترین ها رو به صورت رایگان در اختیار شما بگذاریم.

بر اساس مقاله ای از ویکیپدیا

 

 

280

نظرات